Duygu Düşünce Davranış

 İnsanın benliğini oluşturan önemli faktörlerden duygu, düşünce ve davranış  aynı zamanda kişilerle ilişkileri ve toplumsal yapıyı da etkilemektedir. Birbiriyle bağlantılı olan bu üç kavramı ele alacak olursak;

  • Düşünce

Düşünceler sürekli dolaşır durur zihnimizde, bazen durdururuz, bazen dinleriz ama genellikle kontrol altında tutamayız. Bazen durup dinler

iz iç sesimizi, o an farkında olmadığımız bir şeyi düşünmeye başladığımızı fark ederiz. Düşünceler iyi de kötü de olabilir ve sürekli değişim halindedir. Farkında olunduğunda bir süre bilinçli düşünebiliriz ve böylece düşüncelerimizi yönetmeye başlarız. Bir süre odaklanabiliriz ama insan zihni sürekli düşünceler üretir, sürekli düşünce geçişleri olur. Geçmişe, geleceğe ve umulmadık bir sürü zamana gider gelir, buna sebep olan maddi ve manevi bir sürü sebep olabilir.

Bazen bir anlık düşünce hayatımızı etkiler, bir anda aklımıza gelen bir fikir, söylediğimiz bir söz ya da o anki algımız bir anda bizi ummadığımız yerlere sürükleyebiliyor.

  • Duygu

Duygular da düşünceler gibi değişir sürekli. Mutluyken bir anda mutsuz olabiliriz. Bir düşünce, bir anı gelir aklımıza ve bir anda değişiverir ruh halimiz. Bir duygunun gün boyu sürmesini beklemek hatadır. Bazı insanlar da kendini duygularına kaptırıp kendini duygularıyla tanımlar ve öyle olduğuna inanır. Kendini mutsuz bir insan olarak tanımlamak gibi mesela.

Hep olumsuz şeyler yaşadığı için hep mutsuz olduğunu, hiç mutlu olmayacağını düşünen biri kendini mutlu olduğunda doya doya mutlu olmaktan alıkoyar. Ben hep mutsuzum şeklinde düşünmek yanlıştır çünkü bir düşünce, bir haber, bir gelişme bir anda duyguları değiştirir. Duyguların değişimine açık olmak gerekir.

Duyguları kontrol etmek mümkün müdür?

Düşünceleri değiştirdiğimizde duygular da değişir. O yüzden düşünceleri ve duyguları kontrol edebilmek üzerine çalışmalar devam etmektedir. Düşünce ve duyguların değişimine ayak uyduramayanlar için ruh halini düzende tutmak daha zor olabilmektedir. İstemediği bir duyguyu hisseden kişi bunun geçici olduğunu hatta düşüncelerini değiştirerek duygularını değiştirebileceğini düşünerek duygu ve düşüncelerini kontrol altına alabilir.

 


  • Davranış

Geçmiş, gelecek ve şimdi arasında sürekli geçiş yapan ve değişim içinde olan duygu ve düşünceler davranışı etkiler. Düşünce ve duygusu kişiyi o yönde davranmaya iter. Tabi ki farklı hastalıkları olan kişiler istisna olabilmektedir. Genel olarak insan yapısı bu şekildedir. İnsanların düşünceleri değiştiğinde davranışları etkilenmektedir. O yüzden bir davranıştan önce iç ve dış etkenler kişinin yapacağı hareketi değiştirebilmektedir.

Örneğin; öfke kontrolü, duyguların kontrol altına alınmasında sıkça uygulanan bir çalışmadır. Kişi ve çevresindekiler öfkeyi ifade ediş biçiminde değişiklikler yapabilmekte ve öfkenin sebep olabileceği problemleri en aza indirebilmektedir.

Düşünce- duygu – davranış üçlüsü hayatımızda çok önemli bir yer teşkil etmektedir. O yüzden farkında olarak, odaklanarak, algımızı değiştirmeye çalışarak yaşamak hepimiz için güzel gelişmelere sebep olacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: