Bağırmayan Anneler Kitabı

bağırmayan anneler kitabı

Kitabı uzun zamandır duymama rağmen ancak okuma fırsatı buldum. Yalın, samimi anlatımı yanında yaşadıklarından kesitler sunarak annelik üzerine güzel bir kitap yazmış Hatice Kübra Toygar hanım.

Bir insanın uygulamadığı şeyleri anlatıp başkasına tesir etmesi çok zordur. O nedenle uygulanıyor olması ve uygulanabilir şekilde anlatılması önemli.

Toplumumuzda geçmişten gelen çok fazla yanlış bilgi ve uygulama var. Doğru bildiğini düşünenler araştırmadığı gibi bir de başkalarına bildiklerini empoze etmeye çalışıyor malum çoğu insan ebeveynliği tecrübe etmiş ve başkalarına söyleyeceği şeyler illa ki oluyor.

Topluma uyarak değil de Peygamber Efendimiz’e (S.A.V.) uyan hem dünyada hem ahirette rahat edeceğine göre bize, doğru olanı araştırıp bulmak düşer. Bu anlamda beğendiğim bir kitap oldu.

Çocuklar sabrımızı taşırdığında, öfke anında neler yapabiliriz, doğru tepki verebilmek, ceza vermeli mi, ev toplantısı nasıl olmalı, ailede kurallar neye göre konulmalı, düşüncemizdeki hatalar hayatımızı nasıl etkiliyor? Bunun gibi bir çok soruya cevap bulabileceğiniz kitap çocuğa olduğu gibi yetişkine de nasıl davranmamız gerektiğini anlatıyor.

Çocuklara yetişkine söyleyemediğiniz tarzda şeyler söylemeyin, onların ruhuna saygı duyun, bağırıp çağıran, ceza veren anneler hatıralarda o şekilde kalıyor ama neden bağırdığı, neden ceza verdiği unutulabiliyor. Bu nedenle bilmiyorsak bilenden yardım almalı ve yazarın da dediği gibi niyet ederek bir yerden başlamalı.

Bağırmayan anne olmak sorumluluk istiyor, bu toplumda mücadele edilmesi gereken bir niyet bu nedenle sabırla ve azimle devam edilmesi gerekir. Yarınlara güzel emanetler bırakalım.

Kitabın sonundaki sürprizleri kitabı elime alınca hemen inceledim ve mutlu oldum. İyi ki böyle yazarlar var. Teşekkür ederim ve başarılarının devamını dilerim 😊

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: