Öfke ve Gurur

Öfke insanın kendisi ve çevresi için çok yıkıcı bir güç olabilirken başarı için de tetikleyici olabilmektedir. Öfkeyi doğru kullanabilmek ve kontrol altına alabilmek çok önemlidir. Öfke gibi gurur da büyük sorunları beraberinde getirmektedir.

öfke

Öfke ve gurur bir insanda bulunduğunda çözümsüz ve yıkıcı olaylara yol açabilmektedir.

Gurur insanın yeni şeyler öğrenmesini bile zorlaştırmaktadır çünkü kendine güvendiği için sormayı gurur kırıcı bulabilmektedir.

Öfkesiyle de gurur duyması insanın yaptıklarının sonucunu görmesini ve hatalarından ders alabilmesini engellemektedir.

Bilindiği üzere şeytan da insana secde etmemek için direnmesi ve insanı cennetten çıkarmak için plan yapması ile öfke ve gururun nasıl kötü etkileri ve sonuçları olduğunu gözler önüne sermektedir.

Şeytanın ve nefsimizin tuzaklarına düşmemek için empati kurabilmeli, öfkemizi doğru ifade etmeyi öğrenmeli ve gururu bırakmalıyız.

Mutevazı olan insan hata yapsa da bunun normal olduğunu, öğrenmesi gerekenleri öğrenip yola devam edebileceğini, başkalarından çok şey öğrenebileceğini bilir. Hayattan ibret alır. Bir karıncadan bile alınacak dersler vardır.

Başkasından bir şey  öğrenmeye yanaşmayan, başkalarını küçük gören, kendi yaptığı her şeyi beğenen ve sorgulanmasını istemeyen insan gururludur. Başkalarının eleştirilerine açık olmak insanı geliştirir. Enaniyeti kırar. Eleştirildiğinizde savunmak yerine nefsinizin kusurunu kabul edin ki nefsiniz terbiye olsun tekrar o hatayı yapmasın, der alimler.

gururu bırak

Bazen kendimize dışardan bakmayı başaramayız ve eleştiriler sayesinde daha geniş açılı bakmayı başarırız. Üzücü ve kırıcı olabilir ama gerçekten haklı bir eleştiri yapılmışsa almalı ve kendimizi düzeltmeye çalışmalıyız. Ama her sözü de üzerimize alınıp topluma göre yaşamak da yanlıştır. Dengeyi kurmalıyız.

Öfke ve gururla kendimizi de sevdiklerimizi de yıpratmayalım. Duyguları kontrol etmeyi ve doğru ifade etmeyi öğrenelim. Hayat çok kısa bereketiyle yaşayalım ve sahip olduklarımızın değerini bilip şükredelim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: