Penceresi Kadar Düşer Bir Eve Ayın Işığı

Dünyayı seyrederken
Olumsuz düşünce gerçeği bile yanlış gösterir insana

En büyük engel insanın kendi içindeki, zihnindeki ve düşüncelerindeki engeldir.

Hayata bakan penceremiz kirli mi, bulanık mı, renkli mi ya da kırık mı?

Hayata bakarken önce bizim penceremizin durumunu gözden geçirip ona göre değerlendirmemiz gerekir. Acaba gördüğümüz gerçek mi, biz doğru mu gördük, doğru mu algıladık…

Herkes şöyle bir kendine bakıp düşünse hayat çok farklı olurdu.

Şu an iyi değilim, duygusalım, kırgınım olayları doğru algılayamayabilirim. Şeklinde farklı duygu durumlarında olayları farklı algılayabileceğini düşünse ona göre bakar ve ona göre yorumlar.

Hatalı bakış açıları, değer farklılıkları, inançlar, inkar ya da savunma mekanizması gibi herkese göre değişen, algıyı bozan ya da etkileyen çok çeşitli faktörler vardır.

Baktığımız şeyleri kendi eksikliklerimize kurban etmeyelim, daha farklı gözlerle bakmaya çalışalım lütfen. Eğer bakamıyorsak, gücümüz yetmiyorsa başkalarının fikrini alalım, okuyalım. Farklı bakış açılarından faydalanalım.

Eksiklik nerdeyse doğru tespit edelim. Sorunu bulamazsak çözümü de bulamayız. Doğru analiz, doğru tespit ile çözümü kolaylaştıralım.

Şu hayatı şekillendiren şey algı, düşünce ve aklımızdır. Herkesin farklı olması zenginliktir. Bunu değerlendirebilmek bizim elimizde, kimseyi kendi bakış açımızla sorgusuz sualsiz yargılamayalım. Hayat çok kısa ve yaşanacak çok şey var. Kimsenin hayatına isteği dışında müdahale etmeyelim. Yapılan şeylerde sebepler vardır illaki. Soralım, anlamaya çalışalım. Anladığımızda hayat daha güzel olacak. Dünyayı düzeltebilmek için önce zihinler düzeltilmeli, anlamak için sormalı, araştırmalı, gerçeği bulmadan abartılı tepki vermemeli. Zamanla, sabırla, düşünceleri doğru analiz ederek hareket etmeli. Dünya sürekli değişiyor, bir sürü bilgi ve düşünce çeşitleri bizi daha güzele götürmek için yayılıyor. Doğru düşünebilmek ve analiz edebilmek çok önemli.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: