Bebeğin Gelmesiyle Değişen Dünyamız

bebek foto

Bebeğimi dünyaya getirdiğimde kendimi çok acizleşmiş hissettim bunun yanında çok da güçlü olmaya başlamıştım. O kadar uykusuz geçen saatin ardından gün boyu uykum gelmemişti. Ona doya doya bakmak, o anları güzel değerlendirmek istiyordum. Çok değerli, özel ve duygu dolu anlar.

Bebeğimi görünce inanamadım,o küçük şey karnımdan çıkıp benim dünyam oluvermişti. Yorgundu, dökülen derisi, yumuşak buruşuk vücudu o kadar savunmasızdı ki, ağlatmamak ve korumak için ne gerekiyorsa yapmak istiyor insan. Artık o bir anne ve babanın emaneti oluyor ve sorumluluğunuz altına giriveriyor.

bebek kolları

Artık hayat sizin için bir başkadır. Bebeğinizin gülüşü, el hareketlerinin günden güne değişmesi, bakışlarının netleşmesi, gaz çıkarmak için sırtına vurmaya kıyamadığınız o küçük bedenin güçlenişi ve başarıları sizin için o kadar değerlidir ki. En ufak bir gelişme sizin için çok önemlidir. Hiç bir şeyi kaçırmak istemez insan.

Maalesef hep koruyamıyor insan. Belki de imtihan dünyasına alışması gerektiği içindir. Siz ne kadar korumaya çalışsanız da terslikler olur, canı yanar ve sizin içiniz acır. Ona bir şey olmasın, ağlamasın istersiniz. Hayatın bir gerçeğidir zaten; sakınılan göze çöp batar. Siz aşıya dayanamazken başka acılar çıkar. Ama şu da bir gerçek o daha çok küçükken daha çok üzülüyor insan en ufak acıda, ama bir süre sonra onun da alışması gibi biz de alışırız. Zamanla daha çok düşer, daha çok hayata atılır ve kendi tecrübeleriyle hayatı öğrenir. Artık bize rehberlik etmek ve takipte kalmak düşer. O da deneyerek hayatı öğrenir. Gerekirse bizden yardım alır.

Fazla koruyan ya da sorumluluktan kaçınan ebeveynler nedeniyle çocuğun kişiliği olumsuz etkilenmektedir. Tutarlı ve doğru yerde durabilen ebeveyn olabilmek çok önemlidir.

bebek üzgün

Bebeğiniz bir gün yetişkin olacak ve sizden uzaklaştığı günler, sizi anladığı günler, size ihtiyaç duyduğu ya da size kızdığı günler olacak. Benzer aşamalar hepimizin başından geçmiştir. Gelecekte olacaklara kendimizi hazırlamalı ve aşırı bağlanmamaya dikkat etmeliyiz. Ne yaparsak yapalım her  anını kontrol etmemiz, yanında olmamız, istediğimiz gibi yönlendirmemiz mümkün değildir bu yüzden kendimizi de çocuğu da rahat bırakmalı, tevekkül etmeli, sabretmeli ve dua etmeliyiz. Elimizden gelmeyen, gücümüzün yetmediği şeylere endişe ve stresle bakmak bizi üzer, strese sokar ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: