Çocuğa Nasıl Tepki Verilmeli?

kırmızı beyaz çiçek

Bir çiçek gibi narin, kırılgan ve özel bakım isteyen çocuk yetiştirme mevzusu ihmali ve hataları kabul etmiyor. O nedenle bilinçli olunmalı ve anlık kararlar vermeye hazır olabilmek için küçük küçük pratikler yapılmalı.

Çocukla oynamak, vakit geçirmek ve mutlu anlarında yanında olmak genelde zevk alınan ve istenilen durumlardır. Ancak istemediğimiz davranışlar gösterdiğinde, ağladığında, durmadığında ne yapmamız gerektiğini şaşırıp bocalayabiliriz ve çocuğun bu haliyle başa çıkmak zor gelebilir.

Peki bu tür durumlarda ne yapılmalı?

İçinizden sinirle farklı tavır ve davranışlarda bulunmak gelebilir. Toplumumuzda yaygın yapılan hatalardan dolayı çocuğun terbiye edilmesi için bağırmak ve dövmek gerektiğine inanılabiliyor.

Çocuklar hayatta daha yeni oldukları için öğrenmek ve keşfetmek ihtiyacındadırlar. Onların yaptığı davranışların altında kötü niyet aramak ve yaptıklarını hata olarak görmek yanlıştır. Onlar deneyerek öğrenir ve bilmeden yaptıkları eylemleri de hata olarak adlandırmamak gerekir. Yaramazlık olarak ifade edilen davranışları da çocuklar kötü niyetle ya da zarar vermek amacıyla değil bir tür çocukluk iç güdüsü ve keşfetme azmiyle yaparlar. Bağırmak ya da dövmek bunu değiştirmez. Çocuk olmak bu tür davranışları gerektirir. Tabi ki baskı ya da fazla rahatlık ortamında yetiştirilen çocuklarda olumsuz kişilik özellikleri oluşmaktadır.

Çocuğu bastırmak ya da inatlaşmak çocuğun doğru yetişmesini sağlamaz. Çocuğunuzun size saygı duyan, sözlerinizi dikkate alan ve istediğiniz gibi davranmaya çalışan bireyler olarak yetişmesi için sizin de ona karşı bir takım kurallara uymanız gerekir.

Çocuğa kötü lakaplar takmak, kötü sözler söylemek kişiliğine zarar verecek ve ebeveynlere karşı güveni ve emniyet hissi zedelenecektir. Yetişkinlere söylemediğiniz sözleri çocuklara da söylemeyin.

Çocuğun yaptığı şeyler karşısında sakin olun, hemen tepki vermeyin ve çocuğun göz hizasına inerek neden yaptığını sorun, size çocukça, masum cevaplar verdiğinde siniriniz dağılacak ve o küçük çocuğun ne güzel niyetlerle bir şeyler yapmaya çalıştığını görünce içinize sevgi ve şefkat hisleri dağılacaktır.

Çocuk bağırıp kendini yerlere attığında, durmadığında, inatlaştığında siz de aynı şekilde davranmayın. Sakin olun ve güzel bir üslupla ona durumu güzelce açıklayın, yalan söylemeyin, abartılı nedenler sıralamayın, doğruları anlatın.

Zaten normalde çocuğunuzla güzel bir iletişiminiz varsa sizinle konuşmak ve açıklama yapmak çocuğunuzun da hoşuna gidecektir.

Sizin davranış ve tavırlarınızı izleyen ve model alan çocuğunuz sizin gibi davranmayı öğrenir ve hak ararken, kendini ifade ederken şiddete başvuran, bağıran ya da susan ve kendini ifade edemeyen bir birey haline gelebilir.

Hayatta seminerlere, eğitimlere katılarak, kitaplar okuyarak ya da internetten kendimize katkı sağlamaya nasıl özen gösteriyorsak bilgiye ulaşmanın bu kadar kolaylaştığı bir çağda çocuk yetiştirmek üzerine de bilgi ve deneyimlerimizi arttırabiliriz. Çünkü ebeveynlik; yetiştirdiğimiz bireyin hayatını etkileyecek önemli bir sorumluluk ve her adımı çok önemli.

Bebek doğduğundan beri başkaları sürekli akıl verir ve kıyaslar, bu durum ilerleyen zamanlarda da devam eder, sabırlı olmalı ve başkalarına göre hareket etmekten uzak durmalısınız. Başkalarının yanında çocuğunuza karşı tavırlarınız değişmemeli, başkalarını bir kenara bırakıp çocuğu düşünmeli ve onun için en doğru olacağına inandığınız şeyi yapmalısınız.

Çocukluk bir daha geri gelmiyor bırakın doya doya yaşasın ve siz de doya doya sevin ve sarılın bu günleri çok özleyeceksiniz. Hayat hızla akıp gidiyor, bugünlerin kıymetini bilin.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: