Çocuğun Sorumluluk Duygusu Nasıl Geliştirilir?

Kişinin yaptıklarını ne amaçla yaptığını bilmesi, yaptıklarının ve kararlarının sonucunda kendisinin etkileneceğini bilerek ona göre adım atması süreci kişinin sorumluluk bilincini gösterir.

Ev işine yardım

Sorumluluk sahibi olmak özgüvenle de bağlantılıdır.  Özgüven ve sorumluluk duygusunun gelişimi bebeklikten itibaren ailenin söz, tavır, davranış ve çocuğa karşı tutumlarına göre şekillenir. Bu nedenle aile, çocuklarını bebeklikten itibaren kendi ayakları üstünde durabilen bir birey olarak yetiştirmeye yönelik tavır ve davranışlar içinde olmalıdır.

 

Sorumluluk

Bebeğin mamasını kendi elleriyle yemeye gayret etmesi, kaşığını tutarak yemesi ve daha fazla yemek istemezse zorlanmaması ve kendi tercihine göre yemeği yiyebilmesi gibi kendi kararlarını vermesine yönelik gelişim aşamaları doğru atlatılmalıdır. Yemeye, tabağı bitirmeye zorlanmamalıdır.

 

Ailenin çocuktur anlamaz diye düşünmemesi, hayatlarına çocuk girdiği andan itibaren kendi tavır ve davranışlarına dikkat etmesi, hem örnek şekilde davranmaya gayret etmesi hem de çocuğa rehber olabilmesi, çocuğun alanına her an müdahale etmeden belli bir mesafeden onu takip etmesi ve doğru rol model olabilmesi önemlidir.

Aşırı müdahaleci, baskıcı, ısrarcı bir aile çocuğun sorumluluk duygusunun gelişimini zedeler. Kendi kararlarını vermesini ve kendi ayakları üzerinde durabilmesini engeller.

Ödev yapması gerekirken bunu ailenin meselesiymiş gibi gören ve ödevi yapmazsa ailesi zarar görecekmiş gibi algılayan çocuklar kendi sorumluluğunu almayı öğrenememiş olur. Bu tür durumlarda aile ödevi yapmaya kalkarsa çocuk aileye muhtaç yaşamayı, sorumluluğu başkalarına yüklemeyi öğrenir.Sorumluluk gelişimi

Yine evde çocuğun yaşına uygun görevler vererek ve özbakımının kendisinin yapabileceği kadarını yapması teşvik edilerek sorumluluk almayı öğrenmesi sağlanmalıdır.

 

Aile çocuğu korumak isterken onun her davranışının, hatalarının ve yapması gerekenlerin  sorumluluğunu almaya kalkmamalıdır. Bu durum sorumluluk bilinci gelişememiş bireyler oluşmasına neden olur.Çocuk sorumluluk almalı

Küçüklükten itibaren geliştirilmemiş olan özgüven ve sorumluluk duygusu bireyin çabalarıyla sonradan geliştirilebilir ancak bu daha zor ve çaba gerektiren bir durum olur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: