Değer Bilmek ve Değişim

kaybetmeden değer bilmek

Sürprizlerle dolu şu dünyada herkesin bir gün öleceğini biliyoruz ama kendimize ve sevdiklerimize ölümü uzak görüyoruz.

Ölümü ve kaybedişleri yakın görseydik başka türlü davranırdık, kıyamazdık, doya doya sevmek için yollar arardık. Hayat çok kısa ve ölüm ummadığımız anda gelir. O halde hayatımızda değer verdiğimiz her kim varsa değer vermemiz ve her anı güzel değerlendirmeye çalışmamız gerekir.

Kırdığımız kalpler ve mutlu ettiğimiz insanlar öylece hatırlıyor yaptıklarımızı, biz unutsak da birinin hayatında neleri değiştirdik, ne tür izler bıraktık bilemeyebiliyoruz. Öyleyse başkalarının sınırlarına müdahale ederken ve onlara bir şekilde dokunurken dikkatli olmamız ve en güzel şekilde iletişim kurmaya özen göstermemiz gerekir.

Bazıları severken bile incitiyor. Güzel sevmek ve karşıdakinin sevgi diline önem vererek sevmek gerekir. Herkesi aynı kefeye koymamak, etiketlememek ve kişiye özel sevgi dili kullanmaya özen göstermek gerekir.

Bir toplumun mihver kurumu ailedir. Ailedeki değişim ve bozulmalar topluma yansır bu nedenle aileye özen göstererek toplumu korumak gerekir. Toplumda gördüğümüz ve rahatsız olduğumuz bozulma ve değişimler ailelerin çözülmesi sonucu ortaya çıkan  durumlardan kaynaklanmaktadır.

Hayatımızda büyük önemi olan ve bizi en içten şekilde seven aile üyelerimize saygı duyalım ve onları en güzel şekilde sevelim. Ailemize sahip çıkalım ki diğerlerine de güzel örnek olalım. Aile içi iletişim, sevgi, saygı ve özveri topluma da yayılacağı için önce ailemizle ilişkilerimize dikkat edelim.

Her değişim önce kişinin kendisinden başlamalı, kendisi doğru insan olmayı başarırsa o zaman diğerlerine de katkısı olabilir. Ancak genellikle karşı tarafı suçlama, kendini haklı görme, karşı taraftan beklenti içinde olma hali vardır insanlarda işte bunu aşmak gerekir. Önce kendimize bakmalı ve doğru davrandığımızdan emin olmalıyız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: