Fotoğraf Çekmek Güzeldir

Küçüklüğümden beri fotoğraf çekmeye karşı hep bir ilgim vardı. İleride güzel bir makinem olacağını ve güzel fotoğraflar çekeceğimi hayal ederdim. O zamanlar fotoğraf çekmek için telefonlar da yoktu. Evimizde bir tane fotoğraf makinesi vardı ve çok kıymetliydi. Alıp her yere götürmek mümkün olmazdı.canon foto

Küçük de olsa bir fotoğraf makinem olmasını istemiştim, bir markette 16 liralık çamaşır deterjanının yanında hediye olarak verilen küçük bir makine vardı. Onu bari alayım bir şeyler çekerim diye hayaller kurmuştum. Satıldığı yere gittiğimde orada çalışan güleryüzlü bir abla “ona vereceğin paraya değmez, bende birinin hediyesi olan, hiç kullanmadığım bir fotoğraf makinesi var, sana onu vereyim bir bak, çalışıp çalışmadığını bilmiyorum.” demişti. Nasıl sevinmiştim, içim içime sığmıyordu.

Umutla bekledim ve birkaç gün sonra o markete tekrar gidip ablayı gördüm. Abla yine aynı sevecenliğiyle beni hatırladı, sohbet ettik, adının Sevim olduğunu öğrendim.   Bana turuncu renkli bir fotoğraf makinesi verdi. Çok sevinmiş ve minnettar olmuştum. Hiç kullanmadığı için çalışıp çalışmadığını, nasıl çalıştığını bilmiyorduk. O nedenle fotoğrafçıya gidip sordum. O da belki bir kullanımlıktır. Güneş enerjsiyle çalışır ve tabi filmle demişti. Pilli olmaması güzeldi. Basitti, plastikti, ne kadar süre çekim yapılacağını tahmin edemiyorduk. Gölgede çekim yaptığımda karanlık çıkıyordu.

Güneşte gayet net ve güzel çekiyordu. 5 yıl civarı pek çok kez fotoğraf çektim ve çıkarttırdım. Her seferinde görevini başarıyla yerine getirdi. Tabi zaman ve teknoloji onu da tarihin tozlu sayfalarına göndermişti. Artık film takma, fotoğrafı çıkarttırdıktan sonra görme devri kapanıyordu ve artık cep telefonları her cebe girmeye başlamıştı. Böylece sevimli makinem hatıra olarak saklanır olmuştu. Bozulmadan bana yıllarca yardımcı olduğu için mutluyum.

Cep telefonları güzeldi, ayar yapabilmek, istediğin yerde çıkarıp fotoğraf çekebilmek çok güzeldi ancak ben hal o kaliteli fotoğraf makinesi hayalimden vazgeçmemiştim. Lise, üniversite derken yıllar geçti ve sıra ilk maaşımı almama gelmişti. İlk ay maaş alamadığım için masrafları toparlamak aylar sürmüştü ama ilk toparlandığım dönemde araştırmaya başladım. Taksitli olarak bir fotoğraf makinesi aldım. Benim için çok özeldi, çok mutlu olmuştum.

çiçek fotoFotoğraf makineme kavuşmuştum, çok mutluydum, o sırada iş arkadaşlarım mutluluğumu baltalamak istercesine olumsuz yorumlar yapıyorlardı. O zaman bekardım ve hayallerimin alt yapısını oluşturmak için en güzel zamanlardı. Arkadaşlarım evli olduğu için kendi açılarından  bakıyordu. “Şimdi al tabi ilerde kullanamazsın, çoluk çocuk olunca parayı yetiştirmek ve fotoğraf çekmeye zaman ayırmak zor olacak.” Şeklinde yorumlar yapmışlardı.

Bense evlenince fotoğraf çekmeye vakit bulunamayacağını söylemelerine bozulmuştum. Boşa para harcıyormuşum gibi bakmışlardı. Oysa benim için yıllardır hayalini kurduğum çok özel bir andı bu.

Başka ülkeden insanlar hobilerine de gezmeye de vakit ayırabiliyorken bizim ülkede genel kanı; hobilerin rafa kaldırılması gerektiği yönünde. Şimdilerde değişse de maalesef insanlar kendilerini, hayatlarını feda ederek bazı insanlara kendini bağımlı hale getiriyor ve onlar uzaklaştığında kendine tutunacak bir şey kalmıyor.

İnsan ne uğruna hobilerinden, hayallerinden, kendini mutlu eden şeylerden vazgeçtiğine dikkat etmeli. Bu tür vazgeçişler sıkılmayı, stresi, olumsuzlukları beraberinde getirir. Sizi mutlu eden ve kendinize ait vakitlerde uğraşabileceğiniz neler varsa onları kaybetmeyin, kim ne derse desin size kıymet katan hobilerinizden vazgeçmeyin. Bir gün başkaları sadece izlerken siz nasıl yapıldığını anlatan yazı ve videolar hazırlamaya devam edersiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: