Ve sevdayı da alır götürür öfke

hüzün

Öfkelenmek normaldir… Hepimiz bir şeylere öfkeleniriz, sebebin ne olduğu önemli değil saçma da mantıklı da olabilir, kimin neye kızacağının ölçüsünü, zamanlamasını tespit etmek çok mümkün olamamaktadır.

Kimi zaman kendimize bile şaşırıyor ve bunu neden yaptım diye düşünebiliyoruz. Tartışmalar, çözümleme süreçleri yadırganmaz, problemler çözüldükçe sevgilere güç katar. Ancak ortada şiddet içeren bir öfke varsa bu çözümsüzlüğe sürükleyen yanlış bir tavırdır . Güveni, insanlığı, saygıyı , sevgiyi, merhameti ve daha bir sürü güzel duyguyu yok eden bir durumdur.

Öfkenin dozunu ayarlayamayan insanlar karşıdan kontrollü sözler söylemelerini, onları sinirlendirmemelerini, onları o öfkeye götüren sebepleri oluşturmamalarını beklerler, ‘sebepler oluşmuşsa ben bu tepkiyi veririm,sen de öyle davranmasaydın’ gibi cümlelerle çevrenin onlar için/ onlara göre ayarlanmasını beklerler. Diğer sorunların çözümü bulunabiyor da öfkeyle kırılan eşyaların, dövülen insanların, fırlatılan eşyaların, kırılan gönüllerin, öfkesini bilmeden oluşmuş olan güvenin, beklentilerin öfkeyle tuz buz edilmesinin geri dönüşü olmayabiliyor. Özrün dilenmesi bile kolay olmaz çünkü bir daha yaşanmayacağına dair netlik olsun ister insan ama öfke kontrol sıkıntısı olan ve hatasını kabul etmeyen insanı bu durumu tekrarlaması sıklıkla görülmektedir. Yaşantısı ve sonrasındaki öfkesi ya da tedavi görmek için adım atması karşısındaki insanı rahatlatabilir yoksa sürekli bir güvensizlik, korku ortamı, şiddete bağlı olarak paranoya ve psikolojik ve fiziksel rahatsızlıklar ortaya çıkar ve çözümsüz bir kısır döngü olarak kendini ve diğer insanları zor durumda bırakmaya devam eder.

Öfkelendiğimiz konuda çok haklı olabiliriz ama çözüm yerine öfkemizi yanlış yansıtma yoluna gidersek çoğu zaman haksız duruma düşeriz ve sonrasında anlaşılmadığımız, hep suçlu görülüp incindiğimiz, kontrolsüz bir insan gibi görülüp insanların bize güvenemediği ve bazı şeyleri öfkelenmeyelim diye gizlediği, olayları anında öğrenmek yerine öfkelenmememiz için ertelenip söylendiği durumlarla karşılaşırız ve bu durum çok yıpratıcı bir hal alabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: