Bebeğiniz Doğdu

Bebeğim doğdu

Artık yeni bir hayat sizi bekliyor. Gerçi hamilelik başladığında kendinizi ve hayatı yeniden keşfedeceğiniz yeni bir dünyaya adım atmıştınız. Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda daha önce tatmadığınız duygular hissetmeye başladınız.

O an dünyaları verseler değişmeyeceğiniz bir güzellikle karşı karşıyasınızdır. Sizi bekleyen sorumlulukların ağırlığı, uykusuz geçecek günler, zamansızlık, her şeye yetişme telaşı, başkalarının sürekli işinize karışacağı ve kendinizi kanıtlama çabalarınız gibi bir sürü olumsuz düşünceler gelip geçiyorken bebeği gördüğünüz anda her şey uçup gider ve saatler sürecek huzur başlar. Her şeyi bir yana bırakıp o özel anların tadını çıkarmak istersiniz. Tabi fırsat bulabilirseniz. Heyecanı paylaşmak isteyen sevenleriniz, akrabalar, doktor ve hemşireler sürekli bölse de ömürde nadide yaşanan anlardan biridir. Olumsuzlukların keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin, doya doya yaşayın o anı.

Unutulmaz anılar eklenmiştir hayatınıza. Bebeğiniz de siz de yorgun ve kendinize gelmeye çalışırken bebeğin her gün değiştiğini, her an daha bir güzelleştiğini fark edersiniz.

Çevreden Gelen Tepkilerin Anneye Etkileri


Artık annesiniz. Acemi olduğunuz düşünülerek etraftan sürekli fikirler gelecektir. Bunları yaşamadan anlayamazsınız ya da tam olarak hissedemezsiniz.

Günümüzde bilgiye ulaşmak isteyen için bunu kolaylaştıran bir sürü araç vardır. Başkalarına sormak isteyen için de deneyimlerini paylaşmak isteyenler önemlidir. Ancak isteğiniz dışında sürekli farklı tecrübeler ve doğru yanlış bilgilerle kafanızı meşgul eden insanlar sizi yoracaktır.

Bebeğiniz doğduktan sonra yıkanmalı mı, göbeği düşünce mi yıkanmalı?

Bu konu hakkında farklı görüşler var. Bir çok doktor verniks sıvısının bebeğin vücuduna faydalı olduğunu, bu nedenle hemen yıkamamanın iyi olacağını söylüyor. Göbeği düşene kadar yıkamamak gerektiğini, bunun vücudunun direnci ve savunma mekanizması için güçlü olacağını belirtiyor. Bunun yanında hemen yıkanabileceğini söyleyenler de mevcut.

Bu durum insanları çelişkide bırakabiliyor. Eskiler kendi tecrübelerini paylaşarak ona göre hareket etmenizi bekliyor. Bizim zamanımızda böyle bir şey yoktu. Biz hemen yıkıyorduk. Siz yenisiniz bilmezsiniz. Şeklinde yorum, eleştiri ve baskılara maruz kalırsınız.

Ne yapmalı Peki?

Bence herkes kendi araştırmaları ve soruları sonucu kendi içine sineni yapmalı. Bunlar çok özel anlar. Yapamadığı şeylerden dolayı pişman oluyor insan ve bu günler geri gelmiyor. Eskiler de kendi yapamadıklarını sizin bebeğinizde yapmak isteyebiliyor. Bebeğin ebeveynleri olarak sizin içinize ne siniyorsa onu yapın. Darılan, gücenenler olacaktır ama bu özel anlarda önce sizin istekleriniz dikkate alınmalı.

Bebek

Bebek 6 ay sadece anne sütüyle beslenmeli

Bu konuda da anneye baskılar olabiliyor maalesef. Bebek oral dönemi nedeniyle her şeyi tanımak için ağzına götürür. Çevredekiler de ağzını açtığı için yemek, pasta ne varsa ağzına sokmaya çalışır. Tepki gösterdiğinizde siz suçlu duruma düşersiniz.

Kimse annesinin izni olmadan bebeğin ağzına bir şey vermemeli. Bu konuda hassasiyet gösterilmeli.

Yine etraftakiler ona su ver bir şeyler yedir diye  baskı ve yorumlar yapar. Bebeğe anne sütü yeterlidir, su vermeye gerek yoktur. Başka gıdalarla bebeği doyurup sütten mahrum etmemek gerekir. Ne kadar emerse o kadar süt artar.

Sonradan iştahsız olmasın diye 6 ay öncesinde değişik yiyeceklerin tadına baktırılabilir ama bu konuda annenin tercih ve fikirlerine saygı duyulmalıdır.

Bir diğer problem de bebeğin zayıflığı

Bu bebek doymuyor mu? Az mı yiyor, sütün yetmiyor mu, çok zayıf gibi bir sürü yorum da anneyi üzen ve sinirlerini bozan bir durum oluyor.

Bebeğin gözü, kaşı, organları eleştirilmemeli, doğumdan ya da anne karnından kalan sıkıntılar oluşmuş olabilir, sürekli eleştirilmesi, sorulması annede hassasiyet ve üzüntü meydana getirecektir.

Başkalarının bebeği hakkında yorum ve eleştiri yapmadan önce bir kaç kez düşünün, bu çok hassas ve özel bir konudur.

Yukarıda bahsettiğim konular bir anne için çok önemlidir. herkes deneyimini, fikir ve eleştirilerini paylaşmak konusunda çok ısrarcı, kendi bebekleriyle başkasının bebeklerini karşılaştırmaya da meyilli bu nedenle lütfen bebek sahibi olanlara daha dikkatli davranmaya ve anlayış göstermeye özen gösterin. Özellikle zayıf yönleri ve hastalıkları varsa çok dikkatli olun.

Herkese ebeveynlikte başarılar dilerim. Sağlıklı, afiyetli, hayırlı ve mutlu çocuklar yetiştirebilmeniz dileğiyle…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: