Topuktan Kan Alma

topuktan kan almaBebeği dünyaya geldiğinde anne ve babalar onun ne kadar savunmasız ve narin olduğunu daha derinden hissederler ve dokunmaya bile kıyamazlar. Bebeği kucaklarına aldıklarında topuğundaki iğne deliğini görürler ve bu onlara acı verir.

Bunun yanında bir de bebek 5 günlük olduğunda topuğundan kan aldırmaları gerekir.

İlk 24 saat içinde topuk kanı alınması önerilmez çünkü bebeğin kanı tam olarak oluşamamış olabilir ve kan almak zor olabilir bir de bu test yanlış sonuç verebilir. Topuk kanı bebek iyice beslenebildikten sonra alınmalıdır. Bebek biraz daha toparlandığında bir kez iğne batırılması yeterli olurken ilk günlerde kanı daha az geldiği için bir kaç kez delinmek zorunda kalınabiliyor.

bebekten kan alma

Topuktan alınan kan bir kağıtta işaretlenmiş dairelerin içine damlatılarak Ankara’da bulunan Tarama Merkezine gönderilir. Sonuç olumsuz olursa ya da herhangi bir nedenle testte net sonuç alınamamışsa tekrar kan alınması için aileye haber verilir. Burada aileyi doğru şekilde bilgilendirmek, korkutmadan uygun bir dille durumu açıklamak önemlidir. Çünkü ailelerin hassas günlerinde yanlış ve eksik bilgiler gereğinden fazla endişe ve strese sebep olabilmektedir.

Topuk Kanı Neden alınır?

Genetik ya da metabolizmadan kaynaklı rahatsızlıkları önceden tespit edebilmek, erken teşhisle hastalığı tedavi edebilmek ve önleyici tedbirler uygulayabilmek amacıyla topuktan kan alma işlemi uygulanır.

Troid bezinin çalışmasıyla, enzim artışı, beyinde hasar, cücelik, sağırlık, körlük gibi hastalıkların önceden belirlenebilmesi ve tedavi uygulanabilmesi, geç kalınmadan çözüme yönelik girişimlerde bulunulması için topuk kanı önemlidir.

Kimse hastalık riski ve belirsizlikle korku içinde beklemek istemez. Olası hastalık riskleri ve şüpheleri ortadan kaldırmak ve netliğe kavuşturabilmek için topuk kanı alınması gerekli görülmektedir.

Herkese sağlıklı, afiyetli günler dilerim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: