Unutmak ve Beyindeki Nöronlar

Beyinde bilginin geçişini, bağlantı kurulmasını sağlayan nöron bağlantıları bulunur. Bunlar ağacın dalı gibi uzantılara sahiptir. Bazı bölgeleri kalın bazıları incedir. Beynimizi doğru yönettiğimizde hayatımızda çok şey değişir. Yaşantımızda düşünceler ve davranışlarımız çok önemli. Sürekli tekrarladığımız düşünceler ve sözler gerçeğe dönüşebilir.

nöron...

Araştırmalara göre bir insanın üç hafta boyu bir şeyi yapmaya devam etmesi onun kalıcı hale gelmesine sebep olmaktadır.
Bir şeyi ne kadar çok düşünür ve yaparsak, çok tekrarlanan şeyler beyinde nöron bağlantısının güçlenmesine sebep olur. Örneğin; birini çok düşünürsek onunla ilgili beynimizdeki ağaç dalı gibi olan uzantı kalınlaşır. Bilgisayardaki kısa yol sembolünün hızlıca hedefe ulaşması gibi o kişiyi daha çok ve çabuk hatırlamamızı sağlar.

Bir bilgiyi ilk kez duyduğumuzda dikkat etmezsek uçup gidebilir. Çünkü bağlantı güçlü kurulmamıştır. Bilgiyi dikkatle kaydeder ve sık sık tekrarlarsak unutmak zorlaşır ve kalıcı bilgi haline gelir. Dersleri tekrar etmemiz de beynin daha güçlü kaydetmesi ve kalıcı hafızaya aktarabilmek için önemlidir.
Sürekli şikayet edilen şöyle bir durum var; birini unutmak istiyorum ama unutamıyorum, aklımdan çıkmıyor,her şeyde hatırası var gibi cümleleri sıkça duyarız. Beyin nöronlarına baktığımızda sebebi açıkça göze çarpıyor. Unutmak için çabalarken o kişiyi yine hatırlıyoruz ve beyne yine onu hatırlatıp bağlantıyı güçlendiriyoruz. Unutmak için düşünmemek, bahsetmemek gerekir. Bu kolay değil elbette, ancak farklı yollarla başarılabilir.

nöron

Bu yollardan bazıları;
Unutmak istediğiniz kişi ya da şey neyse onu hatırladığınız an, hemen başka bir şeyle meşgul olun. Başka konudan bahsedin, başka bir işe yönelin, kafanızı başka bir şeyle meşgul edin.

Kendinizi eve kapatmak gibi iç sesinize yoğunlaşıp unutmanızı zorlaştıran yanlışlardan kaçının. Farklı ortamlarda, değişik faaliyetlerle uğraşmak beyne yeni seçenekler sunmanıza ve kafanızı meşgul etmenize olanak sağlayacaktır.

Yeni hobiler bulmak, yeni arkadaşlar edinmek beyinde yeni nöron bağlantıları oluşturarak iyi hissetmenize ve unutmak istediğiniz şeyleri daha az hatırlamanıza vesile olacaktır.

Unutmayın bağ ne kadar kalın ve kuvvetliyse o kadar çaba ve zaman gerekecek ama dikkatli olmanız ve algınızı doğru yönetmeniz halinde büyük oranda başarı elde edersiniz.

Unuttuğumuz şeyler ise; Bağı kopan nöronlar nedeniyledir. Eski bilgiyi destekleyen yeni bilgiler hatırlamayı kolaylaştırsa da uzun süre hatırlanmayan bilgilerde nöronlar arası bağ incelir ve kopar.

Unutmak ve hatırlamak bizim elimizde süreci doğru yönetebilirsek istediğimiz sonuca ulaşabiliriz.

Reklamlar

Unutmak ve Beyindeki Nöronlar” için 2 yorum

Kendininkini ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: