İyilik ve Afiyeti Çağır Hayatına

Günaydın 😊

Yine yeni kararlar yeni hedeflerle güne başladık. Güzel bir gün dilerim herkese…

Korku ve olumsuz düşüncelerle mücadele etmekle uğraşıyorum bu günlerde. Yani onları aşmaya ve daha güzel düşünerek yola devam etmeye çalışıyorum.

Çünkü korku ve olumsuz düşünceler enerjimizi tüketiyor, hayatımızı etkiliyor, geleceğe gönderdiğimiz sinyaller bizi yıpratıyor ve dua edişimizi bile etkiliyor.

Bazı kalıplaşmış söz ve düşünceler fark etmeden yapışıp kalmış ve bir baktım ki dualara bile etki ediyor. Bu sefer olumsuzluğu kendi kendimize istemiş oluyoruz. Sonra da aklıma gelen başıma geldi ya da dua etsem de kabul olmuyor deniliyor. Demek ki bir yerlerde hata var.

Allah ayırmasın, Allah bozmasın, kaza bela vermesin… başına bir şey gelmese, ya düşerse, ya keserse…. Böyle korku ve yanlış düşüncelerden kaynaklanan dua ve düşüncelerimiz başımıza istemediğimiz şeylerin gelmesine neden oluyor.

Önce fark etmek lazım sonra zorlaya zorlaya dilimizi, zihnimizi arındırıp güzellikleri düşünmeye, istemeye başlamak lazım.

Peygamberimiz (S. A. V) sabır istediğini söyleyen hastaya Rabbena atina fiddunya… (Rabbim bize dünyada da ahirette de iyilik ve güzellik ihsan eyle) duasını sıkça okumasını tavsiye ediyor.

Yani sabır istemekle bile hayatımıza zorlukları çekebiliyoruz.

Aklımıza kötü bir şey geldiğinde, korkular hissetmeye başladığımızda ehemmiyet vermeyip onu olumlu düşünceye ve güzel dualara çevirmeliyiz. O zaman içimiz de rahatlar geleceğimiz de daha güzel olur.

Bir yerde okumuştum. Şöyle diyordu:

Sevmediğiniz ya da sizi rahatsız eden bir adam size doğru yaklaşırken içinizden kötü duygular geçmeye başlar. Şimdi kavga edeceğiz, günüm kötü geçecek, nerden çıktı bu gibi kötü düşünce ve duygular içinizden yükselmeye başlar ve düşündüğünüz gibi olma ihtimali çok yüksek çünkü kendinizi buna hazırlıyorsunuz.

Onun yerine adamı görünce düşünceler gelmeye başladığında hemen dua etsek; Es Selam zikri, inşirah suresi gibi o anı esenliğe çevirecek dualarla zihnimizi meşgul etsek o an çok farklı geçebilir.

Yani olumsuzu beklemek yerine olumlu olması için bir şeyler yapmalı. Dua hazinesini iyi kullanmalı.

Olumlu düşünce, güzel dua, huzur, mutluluk ve afiyetle dolu günler dilerim 🙂 🌹

Reklamlar

İyilik ve Afiyeti Çağır Hayatına” için 2 yorum

Kendininkini ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: