Sen seç

Şu an Türkiye’nin ve dünyanın her yanında bir sürü sıkıntılı insan var, kimisi hastalıkla boğuşuyor, kimisi zulme maruz kalmış, kimisi ölen yakınına ağlıyor, kimisi ayrılık acısı çekiyor, kimisi ölüm döşeğinde ve buna benzer bir sürü şey yaşanıyor.

Peki biz ne kadarını biliyoruz, duyuyoruz? Ne kadarının farkındayız?

Bilmediğimiz, görmediğimiz, duymadığız olaylar bizim için imtihan olmuyor. İçimizde hiç bir şey hissetmiyoruz.

Bildiğimiz, içimizi acıtan, bizi üzen olayları kafamıza takıyoruz ve imtihan oluyoruz.

Peki kafamıza taktığımız olayları değiştirmek elimizde değil mi?

Dünyadaki bir sürü şeyi kendimize yük etmek hayatımızı çekilmez hale getirir. Bazı yükleri bırakmak iyi gelecektir. Her şeyi kafamıza takmamak elimizde, bunu başardığımızda bir sürü yükü azaltmış oluruz.

Allah kimseye taşıyamayacağı yükü yüklemez ve eğer taşıyamadığımız bir yük varsa üzerimizde onu kendimiz yüklenmişizdir. O yükleri fark edip azaltmak gerekir. Kafamızda takmamamız gereken neler var bir düşünelim ve temizleyelim.

Bir düşünün;

Siz çok titiz ve başkalarıyla aynı ortamda yaşayamayan bir insansanız. Birinin evinde kalmanız, zorunlu hizmet ya da eğitim için bir otelde konaklamanız, farklı mekanlarda zaman geçirmeniz sizin için işkence gibi olabilir. Zorlanırsınız, büyük bir imtihan olarak görebilirsiniz.

Ama aynı şartları yaşayan başka bir insan bunu tatil, değişiklik, güzellik olarak görebilir. Onun için imtihan değildir.

Bazen imtihanı kendimiz oluşturuyoruz. Farklı ortamlara girip, farklı insanları tanımak, dertlerini görmek, gözlemlemek kişinin kendi imtihanını sorgulamasını, zor gördüğü şeylerin kolay görünmesini sağlar.

İşini bırakıp dünyayı gezmeye çıkan insanların hikayelerini okumuşsunuzdur. Onlar zor olsa da severek katlanacakları zorlukları seçerek gidiyorlar. Zorlukları aşmak onları mutlu ediyor, sevdikleri şeyleri yapma hevesi zorlukları aşma gücü veriyor.

Başka imtihanları varken artık kendi tercihlerinin sonucunu yaşıyorlar. Siz de tercih ettiğiniz hayatın mutluluğu ile imtihanları daha kolay atlatma yolunu seçebilirsiniz.

Kimisi istediği hayatı seçmek için bedel ödemeyi göze alamadığı için istemediği hayata enerjisi düşük bir şekilde devam ediyor. Seçtiği hayatı yaşasaydı zorlukları aşmak için gereken enerjiyi bulacaktı.

Hayat bir kere yaşanıyor ve zaman çok hızlı ilerliyor. Bu şartlar altında yaşamak istediğiniz yer ve koşullar nasıl olsa daha iyi olurdu? Bunu iyice analiz ederek kendi istediğiniz hayatı yaşamak için gerekeni yapın.

Elinizden gelenin en iyisini yapın ve en güzel şekilde yaşayın.

Mutlu yarınlara… 🙂

Reklamlar

Sen seç” için 6 yorum

Kendininkini ekle

 1. Ukrayna televizyonunda bir program var. İki çift, bir süreliğine hayatlarını değiştiriyor. Yani örneğin yemek yapmayan ve evini temizlemeyen ama çok çok güzel bir kadın evini, eşini ve işini bir süreliğine bırakıp bir başka adamın evine gidiyor. Orada yaşıyor, adamın gerçek eşinin yaptığı işi yapıyor, çocuğu varsa ona bakıyor filan. Aynı şekilde, adamın gerçek eşi de diğer adamın evine geçiyor. Yani yaşamlarını değiş tokuş edip bir başka insanın hayatını yaşama şansını elde ediyorlar. Berbat bir şey! Ama aynı zamanda süper! 😀 İnsana o kadar çok şey öğretir ve öyle bir farkındalık yaratır ki! O fikre bayılmıştım. Yazınız da bana onu hatırlattı ve sizin burada verdiğiniz fikir de çok hoşuma gitti. O pencereden bakmaya çalışacağım. Teşekkürler. Belki ben de bu konuda yazarım. Bu fikir için de teşekkür ederim 🙂

  Beğen

  1. Çok teşekkür ederim yorumunuz için 🙂 Haklısınız çok kötü bir o kadar da eğitici bir şey…çoğu insan kendi hayatındaki güzellikleri göremediği için kendini de etrafını da mutsuzluğa sürüklüyor. Keşke başkasında güzel gördüğü hayatın zorlukları olduğunu da düşünebilse. İçimizde dönenler dünyayı o kadar etkiliyor ki. Yorumunuz da beni mutlu etti güç verdi 🙂

   Liked by 1 kişi

  1. Çok teşekkür ederim 🙂 çok doğru bir söz. Öze inince çok farklı dünyalar açılıyor insana dair. Hayatta başarılar dilerim 🌹

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: